Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtení na dlouhou chvíli 39. kapitola

Tentokrát paní Tajčová prostřela v obývacím pokoji. Už jak vešel, ucítil Máša jemnou vůni lesních jahod a v ústech se mu sbíhaly sliny. Lesní jahody naposled jedl na Šumavě. Na hraničních pasekách jich tenkrát byly celé koberce. Teď si uvědomil, že od té doby je ani neochutnal. Paní Tajčová dala na talířek dva plátky jakési upečené křehké placky a z mísy na ně plácla velkou lžící dva kopce pěny. „To je pěna z bílků a z lesních jahod,“ upřesnila.

„Kde tady, proboha, dneska sháníte lesní jahody? Vždyť ty už snad v lese ani nerostou.“

„Ale rostou. Ve vojenském újezdě. Tamní paní hajná je moje přítelkyně. Skladuji je v mrazáku.“

Máša netrpělivě čekal, až paní podělí i ostatní a zatím si prohlížel tenoučký čajový šálek. Hanka si všimla.

„To je čínský, nebo snad japonský, porcelán. Přesně to nevíme. Dědeček jej tam někde koupil, když se vracel domů z Ruska.“

Doktor Tajč se zachechtal. „ No, ono se taky neví, jestli ho tam koupil, nebo ho v rámci reparací zabavil z carskejch zdrojů.“

Paní Tajčová udělala ze rtů tenkou čárku, na chviličku úplně ztuhla a upřeně se na manžela zadívala.

„Promiň,“ zabručel doktor. „To bylo jen tak na okraj.“ Začal se šťourat v moučníku.

„A dědeček prý tvrdil, že to je specielní porcelán, který je nerozbitný,“ snažila se Hanka uklidnit bouřku. „Babička mi vykládala, že prý s jedním hrníčkem na důkaz praštil v kuchyni na dlaždice. Od té doby máme hrníčků jenom jedenáct.“

Máša se zasmál a aby Hanku podpořil, začal chválit moučník.

„Tak jezte. Jako doma. Musí se to sníst, dokud je ta placka teplá a pěna studená,“ řekla paní Tajčová a konečně se usmála.

„Když jako doma, tak jako doma,“ řekl Máša a naložil si na talíř další pořádnou porci.

Hanka jej následovala a když doktor viděl co se děje, naložil si na talíř posledních pár kousků.

„Prý jste si postavil moc hezký domek,“ zahájila paní Tajčová výslech. „Ale proč zrovna někde na vsi?“ Nalila všem z konvice čaj.

„Protože už jsem měl dost kraválu ve městě. Když jsem si na noc otevřel okno, tak mi to věčné bouchání dveří u aut a věčné startování šlo na nervy.  A bratr se švagrovou mě přesvědčili, že postavit si dům je ta nejlepší investice. Že když o všecky peníze přijdu, barák mi zůstane.“

„Hanička říkala, že nijak moc nerozhazujete.“

 „Víš, co mi řekni,“ vmísil se doktor do hovoru, „jaký to je, být ze dne na den milionářem?“

„Hrozný!“

„To snad ne!“ povytáhl Tajč ježaté obočí.

„To teda jo!

„Takže ty peníze jsou vám jen na obtíž,“ řekla paní Tajčová.

Máša pokrčil rameny.

„To netvrdím. Dneska. Bratr za ně postavil kliniku, já dům, koupil jsem si moje vysněné auto. Ale zbytek leží v bance na úrok. Na ten nesahám.“

„Až na ten auťák, cos Haničce koupil. Ten nebyl za tři padesát!“ zabručel doktor.

„To bylo z úroků. A z bazaru. A z čiré nutnosti. V té rezavé šunce, co v ní Hanička jezdila, v té se taky klidně mohla zabít.“

„Na technické prošla,“ bránila se Hana.

„Protože´s je tam obloudila tím tvým kukučem. Jako mně. Jinak bych ti od něj musel sebrat papíry hned tenkrát, jak jsem si do něj poprvé sedl.“

Hanka na něj vyplázla jazyk.

„Majetek s sebou ovšem nese i odpovědnost,“ vrátila se paní Tajčová k tématu.

„Mamince totiž v restituci vrátili třicet hektarů polí. A tak se dala na charitu,“ vysvětlila Hana.

„Tak jsem byla vychována.“

Mášovi se tenhle směr rozhovoru nelíbil. Neměl chuť se bavit o charitě. Ale nakonec řekl: „Taky občas pomůžu. Ale jen do výše úroků. A není mou vinou, že úroky jsou takové, jaké jsou.“

 „V lepších kruzích se o penězích nemluví,“ brblal doktor.

„Ale jo, mluví,“ usmál se Máša. „O cizích!,“ dodal drze.

Paní Tajčová po něm sekla pohledem. „Ještě čaj?“ Sáhla po konvici.

Máša si všiml, že když opět stavěla konev na stůl, mrkla za Mášova záda. Pamatoval si, že tam stály sloupkové hodiny.

Když dopili, opřel se v křesle a o opěradlo si posunul rukáv od saka, aby viděl na vlastní hodinky. Bylo krátce po páté.

„Paní Tajčová, rád bych poděkoval za vlídné přijetí, za tu výtečnou svíčkovou i za moučník. A samozřejmě i za slivovici,“ podíval se na doktora „ale myslím, že je na čase, abychom vyrazili domů. Než začne nedělní frmol na dálnici.“

„To je rozumné. Dnes všichni jezdí jako blázni a kdo ví, kdy se to na dálnici zase zastaví, že?, řekla paní Tajčová a vstala.

Podala Mášovi ruku.

Vzal ji do obou dlaní a dodal: „Netroufám si vás pozvat k nám do Nebovid, ale kdybyste přesto sebrali odvahu, budete kdykoliv srdečně vítáni!“

„Jako vy tady,“ řekla s úsměvem paní Tajčová a poklepala Mášovi na ruku.

Doktor se šklíbil jak čínský Budha a beze slov poklepal Mášovi na rameno.

 

Když Hana s autem zahnula za roh a zastavila u semaforů na křižovatce, řekla: „Honem mi zapal. Celé odpoledne jsem nekouřila.“

Vyfoukla otevřeným oknem kouř.

 „Tak první kolo jsi u mamky vyhrál!“

„Jak to – první? Kolik jich ještě, proboha, bude?!“

„Milej zlatej, to nikdo neví. „Ale než přijedou na návštěvu do tvé rezidence, určitě bys měl někam z knihovny uklidit ty sebraný spisy Stalina a Gottwalda.“

„Páni zlatí!, vždyť ty jsou památka po tátovi. Já jsem je v životě nečetl!“

„No, to tě možná šlechtí, ale mamka ty pány nesnáší. Ani jednoho, ani druhého! Asi tě to překvapí, ale ona je totiž četla!“

 

Máša se usadil v Nekulově kanceláři v rohu sedačky. Jako vždycky. Nekula tentokrát neseděl za psacím stolem, ale v křesle naproti Mášovi. Kdo se vyznal, věděl, že se povede neformální rozhovor.

„Tak obě ty složky už odešly na prokuraturu.“

„Panstvo snad bude spokojeno. Mají tam všecko. I pár gramatických chyb,“ usmál se Máša.

„My tady máme taky v papírech pár jejich hříchů, tak si nemůžou moc vyskakovat. A zmákli jste to rychle. Jak dlouho to vlastně trvalo? Čtrnáct dní, ne?“

„Kdybychom si hned všimli těch bot, tak jsme Čokla spláchli za tři dny. Naše chyba.“

„Viš co nechápu? Ten trouba opravdu vyhrál v kasinu balík. A místo aby se válel někde u přehrady s kočkou, jde vybrat zlatnictví. Vždyť to neměl zapotřebí.“

„Tohle mě zajímalo taky. Já Čokla znám od malička ještě z doby, kdy jsem sloužil na obvodě. Tátu neznal, máma na něj nestačila. Znáš to. Zdivočel a skončil v pasťáku. Na vojně ho taky moc nevycepovali. Tam byl v lochu každou chvíli. Nasluhoval tři měsíce.“

Máša si vytáhl z kapsy cigarety, ale pak krabičku jen tak položil na stůl. Vzpomněl si, že Hance slíbil, že kouření omezí.

„Tohle je zhruba ve spise,“ řekl Nekula.

„Jo. Když pak přišel z vojny, šel dělat do Družstva. Kam by taky šel jinam, že jo? Nic neumí. Takže u prasat moc peněz nepobíral a začal si přilepšovat. No a skončil jak skončil. Čtyři roky.“

„Napoprvé mu dali dost.“

Máša pokrčil rameny. „Choval se u soudu jako pitomec, advokáta měl někoho ex offo, tak mu to soudce napočítal.“

Máša si přece jen zapálil a Dokulil jako by na to čekal. Vstal a šel si pro dýmku.

„A jak si tak osud s člověkem hraje, Čokl skončil v jedné cele s nějakým kšeftařem se starožitnostmi a ten si dal za úkol Čokla vychovat. Naučil jej, teda teoreticky, samozřejmě, jak se oblíkat a taky jak mluvit, jak jíst. Dokonce jej donutil přečíst řadu knih z místní knihovny. Možná by to  dokonce bylo i Čoklovi k dobru. Jenže ten starožitník mu pořád, při každé příležitosti, dával najevo, že Čokl je obyčejný póvl a póvlem zůstane, i kdyby se učil sto let. Ale Čoklovi to nevadilo. Jenom si vždycky v noci na kavalci představoval, jak panu Tentononc jednou ukáže.

Pak vyšel z basy a vyhrál ten balík. První co udělal, oblíkl se tak, jak mu to pan učitel v base natloukl do hlavy. Včetně kapesníčku do kapsičky. A koupil si ty kovbojské boty.“

„To mu ovšem ten mukl nedoporučil!“ nacpával si Nekula dýmku.

„To ne, to byl Čoklův zlepšovák. Zaplať pámbu za něj! A takhle vyfešákovanej se jel pochlubit babičce do Olomouce. To je totiž jeho jediná příbuzná. Při té příležitosti si zaskočil na pivo mezi lepší lidi do Obecního domu. A tam uviděl tu kočku. Která opravdu není k přehlídnutí.“

„A dohodl si s ní tu výpomoc v Brně.“

„Nene, to ještě ne. Do Brna se vrátil ve vší počestnosti. A dál špekuloval o té velké ráně, co s ní omráčí mukla starožitníka. Ta jej napadla až jednou šel po České a uviděl zlatnictví a tu kameru naproti. Až potom to začal všecko plánovat. Šel na to docela vědecky, jestli se to dá, při jeho pitomosti, takhle říct. Řekl mi, že si to představoval jako film. A všecko si to počítal. Scénář na vteřiny.“

„A kterak spočítal, jak dlouho kamera bude mířit na tu holku?“

„To odhadl. A obdivuhodně přesně. Když mu to všecko v tom jeho filmu hrálo, tak si jel koupit kabát a klobouk. Do Prahy. V Brně prý by si někdo mohl vzpomenout. A až potom jel do Olomouce domluvit to s tou holkou.“

„Ale stejně nechápu, jak mu taková pitomost mohla vyjít!“

„Tak docela pitomě to nevymyslel. Ale já jsem mu v tom jeho scénáři našel jednu kliku a čtyři chyby.“

 Nekula potáhl z dýmky a zvědavě zvedl obočí.

„Kliku v tom, že ta kamera v obchodě nefungovala. O té totiž vůbec nevěděl.

A první chybou  bylo, že jej tam v Olomouci poznal nějaký známý mukl, právě, když se Čokl bavil s tou kočkou a ta si na to vzpomněla. Ale Čokl na to zapomněl! Myslel si, že ta holka neví, kdo on je. Druhou chybou, tou hlavní, ty jeho boty. Třetí chyba – vůbec nic nevěděl o tom, co chce ukrást. Takže si odnesl samou osmikarátovou bižuterii a pozlacené stříbro. Kdyby sáhl o polici výš, mohl toho mít za milión. Takhle toho bylo, nevím, jestli´s četl ten znalecký posudek, nějakejch stoosmdesát tisíc.“

„Tak pan majitel nás oblboval. Vyčíslil škodu jinak.“

„Na to jsme se vykašlali. Poslali jsme to pojišťovně, ať si to s ním vyřídí oni. Asi to vyřídili. Už má zavřeno.“

„A ta čtvrtá chyba?“

„Vůbec nemyslel na to, co s těma šmuky udělá. Nevěděl kam se obrátit, do zastavárny se bál, nikoho neznal, tak ten pytlík nakonec zoufale schoval na dvorku pod psí boudu. A chtěl čekat, dokud nepustí z lochu toho starožitníka, aby mu poradil kam s tím.“

Nekula zakroutil hlavou. „Takže ten moula to všecko zorganizoval jenom z uražené ješitnosti.“

„Jo. Takže půjde bručet zbytek podmínky a flastr navrch. Pokusím se zařídit, aby ho šoupli zase zpátky k tomu starožitníkovi. Ať se ještě navzájem užijou.“

Autor: Petr Pazderka | středa 12.6.2013 0:00 | karma článku: 7,51 | přečteno: 156x
  • Další články autora

Petr Pazderka

Pánbůh a já - jak na tom vlastně jsem?

Jsem pokřtěný katolík. Hned po narození mne rodiče dali pokřtít. Protože byli také katolíci a v církvi je to rituální zvyk.

22.4.2015 v 19:01 | Karma: 14,11 | Přečteno: 401x | Diskuse| Ostatní

Petr Pazderka

Když Amíci osvobodili Plzeň

Všichni v těchto dnech začínají vzpomínat, jak Amíci osvobodili Plzeň. A tak jsem si taky zavzpomínal, co si z těch dní vlastně vůbec pamatuju. V Plzni jsme totiž tenkrát bydleli. Mimochodem, v zajímavém bytě. V jednom pavilonu dnes Fakultní nemocnice na Borech. Nad námi byla pitevna a pod námi márnice.

27.4.2014 v 17:17 | Karma: 20,52 | Přečteno: 1027x | Diskuse| Ostatní

Petr Pazderka

Tak už zase jsou na tapetě registrační pokladny.

Tak už zase máme staré předvolební téma. Registrační pokladny.Levičáci jsou pro, pan ministr Kalousek proti. Prý jsou k ničemu a na kontroly by bylo potřeba dalších 500 úředníků.

10.9.2013 v 17:51 | Karma: 14,69 | Přečteno: 615x | Diskuse| Ostatní

Petr Pazderka

Časy se měěníííííí....!

Časy se mění, zpívá se ve známé písni. Nečas zmizel z obrazovek i z Blesku, Schwarzenberg už není ministrem zahraničí a Karolina Peake je taky ze scény.

1.9.2013 v 14:28 | Karma: 25,61 | Přečteno: 755x | Diskuse| Ostatní

Petr Pazderka

Tak teď už se to určitě s opravou dálnice pohne kupředu!

Televize nás informovala, že na devíti kilometrech opravované dálnice u Velké Bíteše se pohybovalo slovy pět pracovníků té firmy, která má úsek na starosti. Reportéři měli kliku. Já jsem už zažil, že tam nebyl vůbec nikdo. Následně nás pan ministr dopravy seznámil s tím, jakým způsobem s liknavou firmou zatočí: Nainstalují se kamery, které budou dění na dálnici sledovat. Hezky česky – budeme si moct na internetu kdykoli zkontrolovat, jestli se těch pět chlapíků opírá o lopatu řádně – s ohledem na bezpečnost práce. Pokud ovšem ty kamery někdo čile neukradne

24.7.2013 v 22:33 | Karma: 20,97 | Přečteno: 804x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 105
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 944x
Kdo jsem? Dnes už vlastně "nýmand". Dědek nad hrobem, který se i přesto ještě stále zajímá o život kolem sebe. O všecko, počínaje politikou a konče fotografováním.

Seznam rubrik